STRAŠÁK JMÉNEM ANGÍNA?
Angína neboli tonzilitida či také zánět mandlí je infekce buď virového, nebo bakteriálního původu, která vyústí v zánět krčních mandlí a hrdla. Mandle postižené angínou ztrácí svoji schopnost bojovat s infekcí a naopak se mohou stát rizikem a zdrojem infekce. Imunita představuje velice důležitou a nepostradatelnou schopnost lidského organismu bránit se proti nebezpečným látkám – takzvaným antigenům (patogenům neboli choroboplodným zárodkům, virům, bakteriím či nádorovým buňkám) pocházejícím nejen z vnějšího prostředí, ale také z vnitřního prostředí vlastního organismu.
Virových i bakteriálních příčin může být mnoho, ale tou nejčastější příčinou pro vznik angíny je zákeřná bakterie zvaná streptokok pyogenes. Obzvláště v letních měsících bývá těchto onemocnění nejvíce.
Příznaky:
Inkubační doba angíny od momentu kdy jsme byli vystaveni nákaze až po úplné vypuknutí choroby jsou 2-4 dny. V některých případech i méně.
Příznaky angíny jsou převážně horečka, únava, bolest hlavy, bolest svalů ale především bolest v krku společně s otokem mandlí doprovázané bílými povlaky a s tím souvisejícího obtížného polykání. Dalšími znaky může být ucpání nosu a zvýšená teplota. Při angíně, zejména té neléčené se mohou vyskytnout komplikace. Při rozsáhlých hnisavých angínách může někdy dojít až k riziku dušení spojeného většinou s přestupem hnisavého zánětu do hlubších tkání hltanu pod krční mandli a vytvoření tzv. abscesu (hnisavého ložiska). Absces je dutina vyplněná hnisem a tato komplikace je provázená silnými bolestmi a otokem většinou jedné strany hrdla a podčelistní krajiny. Odtud se může zánět dále šířit prakticky kamkoliv. V případě této komplikace je nutné ložisko chirurgicky otevřít a vyčistit. Další, byť vzácnou, komplikací streptokokové angíny může být náhlé postižení ledvin. Vyskytuje se 7 – 14 dní po odeznění krčních projevů nemoci. Velmi ojediněle se může vyskytnout dokonce revmatická horečka (autoimunitní nemoc) – onemocnění postihující srdce a klouby.
Léčba angíny bez antibiotik:
Výhodou léčby bez antibiotik je především to, že není antibiotiky devastován imunitní systém a pacient má po vyléčení podstatně větší šanci, že se akutní angína nevrátí. Pokud jsou mandle silně postižené dříve prodělanými záněty, tak samozřejmě není návrat angíny výjimkou ani v případě vyléčení bez antibiotik, ale pacient ho na rozdíl od angíny, která se vrátí po antibiotikách, většinou zvládne lépe.
Výplachy krku - častá desinfekce kloktáním např. šalvějí, tea tree olejem, propolisem.
Dieta - důležité je rovněž omezení potravin, které podlamují imunitní systém jako jsou rafinované cukry, mouka a mléčné výrobky.
Dostatek tekutin - příjem tekutin má zásadní vliv na regeneraci organismu. Horké nápoje však mohou dopomoci množení baktrerií, stejně tak příliš ledové mohou ještě více oslabit imunitní systém!!! Nejvhodnější je průběžné pití vlažné vody či neslazeného bylinného čaje.
Doplňky stravy - aby se tělo rychle vyrovnalo s nemocí, je potřeba zvýšit dodávání látek obsahující protivirové a antibakteriální složky a to ve zvýšené míře během akutní fáze nemoci až do úplného odeznění. Vhodnými přírodními doplňky jsou červený ženšen, vitální houba coriolus versicolor, cordyceps sinensis nebo kurkuma.